Dbaj o środowisko razem z amperlux.pl i przynieś do nas swoje zużyte baterie!

 

 

Dlaczego warto oddawać baterię do wyspecjalizowanych punktów?

Rocznie w naszym kraju zużywanych jest około 240 milionów sztuk baterii jednorazowych. Zawarte w nich substancje szkodliwe, takie jak metale ciężkie stanowią duże zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi. Niestety nadal i to pomimo ustawowego zakazu znaczna ilość zużytych baterii i akumulatorów jest "segregowana" w sposób niewłaściwy i wrzucana do pojemnika na odpady komunalne.

Pozbywając się w ten sposób zużytych baterii i akumulatorów przyczyniamy się do tego, że zamiast do recyklingu trafiają one na składowisko odpadów. Konsekwencją takiego działania jest w perspektywie czasu przedostawanie się większych ilości metali ciężkich do środowiska, co powoduje m.in. zanieczyszczeniewody i gleby.

Dlatego coraz częściej można usłyszeć o nakładaniu grzy­wien w drodze mandatu karnego przez Inspekcję Ochrony Środowiska. I tak za brak segregacji tego odpadu może nam grozić mandat w wysokości nawet 5 tysięcy złotych dla osób prywatnych oraz 100 tysięcy złotych dla firm, które zajmują się handlem bateriami i akumulatorami, za nieprawidłowe postępowanie z tymi produktami. Dodatkowo każdy sklep, w którym możemy kupić baterie ma obowiązek przyjąć te, które są już zużyte, o czym niekoniecznie wiedzą kupujący.

 

Utylizowanie baterii jest bardzo ważne! Dlaczego?

Każdy z nas bez większego zawahania odpowie, że baterie są szkodliwe dla środowiska. I to jest bardzo dobra odpowiedź! Jednak większość z nas, tak w rzeczywistości nie wie w pełni, jakie niebezpieczne są związki zawarte w tym rodzaju elektroniki.

Energia zawarta w bateriach oparta jest o liczne substancje toksyczne, między innymi metale ciężkie. Jednym z nich jest ołów, który posiada właściwości mutagenne, zmniejsza płodność, powoduje choroby nerek, układu pokarmowego i serca.  Kolejnym z nich jest rtęć, szczególnie negatywnie wpływa na układ nerwowy, emocjonalny, wzrok czy słuch. Zawarty w  bateriach kadm deformuje szkielet czlowieka, wpływa negatywnie na zawartość wapnia i fosforu w kościach, zaburza pracę nerek oraz powoduje zmiany nowotworowe. Nadmiar litu może przejawiać się poprzez obrzęk tarczycy, zawroty głowy, senność, zaburzenia rytmu serca, trądzik, wypadanie włosów czy biegunki.Nie wspominamy już o niebezpiecznych kwasach, które mają właściwości drażniące, mogące spowodować zmiany skórne.

 

Segreguj świadomie - Bądź EKO!

Jeżeli zdecydujesz się na zbieranie zużytych baterii i przekazywanie ich do punktów selektywnej zbiórki, pamiętaj, że dzięki temu dbasz o otaczające Cię środowisko naturalne. Ważne jest to by:

  • oddzielać baterie od pozostałych odpadów domowych,
  • pamiętać o bateriach ukrytych w różnych przedmiotach, np. zabawkach dla dzieci czy pilotach do TV/RTV
  • regularnie odnosić zużyte baterie do wybranych punktów zbiórki baterii.

Baterie później trafiają do sortowni, gdzie są dzielone pod względem składu chemicznego, a następnie przekazywane do zakładu recyklingu. Tam baterie są m.in. kruszone, mielone i rozdzielane elektromagnesami. Dopiero wtedy odzyskiwane się poszczególne surowce m.in.: złom, smoła, grafit, tworzywa sztuczne, papier, rtęć, nikiel, kadm itp.

Pamietaj, że baterie możesz zbierać w sposób selektywny w domu, np. odkładając je do kartonowego pudełka lub woreczka. Nie musisz selekcjonować baterii na różne wielkości, czy są to "paluszki" małe lub duże, baterie płaskie, czy akumulatorki - wszystkie mogą być w jednym worku lub kartonie. Istotne jest w tym wszystkim to, by nie wyrzucić ich do codziennych, domowych odpadów.

 

Przynieś swoje stare baterie do jednego z naszych salonów:

Salon sprzedaży Amperlux.pl - Łódź 1

ulica Mała 8, 90-615 Łódź

telefon: +48 42 630 75 87 

 

Salon sprzedaży Amperlux.pl - Łódź 2

ulica Wólczańska 252, 93-035 Łódź

telefon: + 48 42 207 20 12